Historia Nędzy

Nędza

Gmina wiejska w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa katowickiego. W gminie znajduje się 1804 budynków mieszkalnych, 435 gospodarstw rolnych, 211 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, z czego 182 to zakłady produkcyjno-rzemieślnicze, jeden zespół szkolno-gimnazjalny (Nędza), 3 zespoły szkolno-przedszkolne (Zawada Książęca, Górki Śląskie i Babice) i jedno przedszkole (Nędza). Siedziba władz gminy to Nędza.


Kościół w Nędzy

Do 1908 roku wierni uczęszczali do kościoła pw. św. Jadwigi w Markowicach, gdzie proboszczem był ks. Alojzy Reif. W 1907 roku architekt z Bytomia przedstawił projekt wybudowania niewielkiego kościoła w Nędzy. Teren pod jego budowę ofiarował gospodarz Cieślik. 20 kwietnia 1908 roku poświęcono kamień węgielny, a 4 października tego samego roku ks. Reif pobłogosławił świątynię, na której patronkę wybrano Królowę Różańca Świętego. 3 listopada 1918 roku do Nędzy przybyły służebniczki NMP, dla których w 1926 roku (pod patronatem Niemieckiego Związku Kobiet w Raciborzu) zbudowano klasztor.


Dworzec PKP

Stacja Nędza wielokrotnie zmieniała swoją nazwę. Od 1846 roku do 1896 roku nosiła nazwę Nensa, od 1896 roku do 1914 roku – Nendza, od 1914 roku do 1945 roku – Buchenau i ostatecznie od 1945 roku – Nędza. Kiedyś istniała tutaj wieża wodna. Nędza jest ważną stacją przesiadkową, ponieważ łączy linię kolejową z Rybnika w kierunku Raciborza z linią z Kędzierzyna Koźla. Między peronami z których odjeżdżają pociągi w kierunku Rybnika a peronami przy których znajdują się tory do Kędzierzyna Koźla wznosi się nieczynny budynek dworca kolejowego. W końcowej części peronu (w kierunku Raciborza) znajduje się jednoosobowy schron z okresu II wojny światowej.


Urząd gminy Nędza

Po wojnie na terenie ówczesnego województwa śląsko-dąbrowskiego powołano Zarząd Gminy w Markowicach, do którego należała również wieś Nędza. W 1950 r. w wyniku reformy administracyjnej, Nędza znalazła się na terenie nowo utworzonego województwa opolskiego. W 1957 r. zlikwidowano gminy, a na ich miejsce powołano Gromadzkie Rady Narodowe i taką właśnie Radę utworzono również we wsi Nędza. Po ponownej reorganizacji systemu administracyjnego, 1 stycznia 1973 r. powstała gmina Nędza w powiecie raciborskim, w której skład wchodziły wsie: Nędza, Babice, Szymocice, Górki Śląskie, Zawada Książęca, Łęg i Ciechowice. W 1975 r. gminę z pozostałymi miejscowościami ziemi raciborskiej wyłączono z województwa opolskiego i przyłączono do województwa katowickiego. W wyniku reformy samorządu terytorialnego, dokonanej w 1999 roku, gminę przyłączono do województwa śląskiego. Na podstawie Uchwały Rady Gminy (nr VII/34/99 z dnia 3 lutego 1999 roku) gmina Nędza przystąpiła do Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, z siedzibą w Raciborzu.